This page provides an index to the results available on this web-site. In addition, there are a number of orienteering series which are coordinated by individual clubs - where this is so, a link to the club-site containing the results for the series is provided.

Results are generally posted within a few days of the event; if results are not yet available, please let us know by email at the address below.

Bush Events
Metro Events
Mountain Bike
Other Events
State Series Events
Mid-Week Park-street Series
State Series Events

Ski Orienteering

Major Victorian Events

Saturday Series
 
Previous years - 2006
Bendigo Events
Previous years - 2005
Other Events
Sunday Events
 
Previous years - pre-2005

State Series Events

Date
Event
Map
Results

11 March

SS #1

Bunjil Spirit (Little Forest)

Results
Splits
WinSplits

5 May

SS #2

Petticoat Gully

Results
Splits
WinSplits
6 May SS #3 Creswick Diggings Results
Splits
WinSplits
9 June SS #4 Mount Korong Results
Splits (Splitsbrowser)
Route Gadget
10 June SS #5 (Badge) Kooyoora Results
Splits
5 August SS #6 (Badge) Mia Mia Results
Splits
Route Gadget
9 September SS #7 Franklin Gorge Results
Splits
Route Gadget

State Series - Aggregate Scores

Rockhopper Trophy (Interclub)

Mountain Bike Events

Date
Event
Map
Results

13 January

Summer Series 1

Lysterhills

Results

21 January MTB Navigator Mirboo North Results
27 January Summer Series 2 Silvan Rode Results
3 February Summer Series 3 Panting Hill Results
10 February Special Sprint Victoria Park, Ballarat Results
11 February State Series #1 Canadian Forest Results
17 February Summer Series 4 Hurstbridge Results
3 March Summer Series 5 Emmarolled Results
10 March Summer Series 6 Bullengarook Results
17 March Summer Series 7 Lysterhills Results
23 March Oceania Championships (Sprint) Albury Results
24 March Oceania Championships (Long)
(incorporating Victorian Long Championships, SS #2)
Shelley Results
25 March Oceania Championships (Middle)
(incorporating Victorian Middle Championships, SS #3)
Shelley Results
15 April Du-O Gembrook Gilwell Park Results
29 April Du-O Silvan Silvan Rode Results
20 May Cyclic Navigator Wombat Forest Event website
27 May State Series #4 You Yangs Results
17 June State Series #5 Wombat Station Results
22 July State Series #6 Bendigo Results
19 August State Series #7 Gembrook Results
23 September State Series #8 Creswick Forest Results
14 October State Series #9 Castlemaine Results
11 November Du-O Emerald Emmarolled Results

State Series - Aggregate Scores

Major Events - Foot

Date Event Map Results
8 September Victorian Relays Stumpy Gully Results
Splits
20 October Victorian Middle Distance Championships Deadman's Flat Results
Splits
Route Gadget
21 October Victorian Long Distance Championships Spring Gully Results
Splits
18 November Victorian Sprint Distance Championships Monash University Results - sprint
Splits - sprint
Results - Campus Challenge

Melbourne Series Events (Sunday)

Date Event Map Results
25 March Come and Try It Darebin Parklands Results
1 April Come and Try It Woodlands Results
15 April Du-O (Run Ride Run) Gembrook Results
29 April Du-O (Run Ride Run) Silvan Results
13 May Mothers Day Special Christmas Hills Results
20 May Sunday Special Hanging Rock Results
27 May Sunday Special You Yangs Results
1 July 2-hour score event Yarra Parklands Results
8 July Sunday Special Macedon Forest Results
12 August Sunday Special Paradise, Greendale Results
2 September Fathers Day Special Koomba Park Results
7 October Sunday Special Roseberg 2 hour event Results
28 October Sunday Special Toorourrong Reservoir Results
11 November Sunday Special Emerald Results

Other Events

Date Event Map Results

24-25 February

Bendigo 2-Day

Spring Gully, Bendigo Results
4 March Ballarat Series 1 (Season Opener) Boundary Creek Results
10 March Eureka Challenge Nerrina Results
Splits
WinSplits
14 April ARDF Event Croydon Results
21 April Bendigo Series Mandurang Results
22 April Maxi 3-Hour Sailors Creek Results
5 May WOC Trial (Sprint) Monash University Results
Splits
26 May Bendigo Sprint (Skins) Diamond Hill South Results
3 June Schools Selection Mt. Beckworth Results
Splits
11 June Kooyoora Challenge Kooyoora Results - day
Results - overall
Splits
Route Gadget
24 June Blodslitet Butterfly Gully Results
30 June Bendigo Series Mt. Tarrengower Results
21 July Bendigo Series Lyell Forest Central Results
29 July Ballarat Series Hepburn West Results
4 August Bendigo Series Sedgwick Results
18 August Bendigo Ironman Christmas Folly Results
26 August Ballarat Series Mt Doran Results
16 September Maxi 3-Hour Hepburn Diggings Results
25-26 September Victorian Teachers Games You Yangs/Barwon Valley Results
30 September Ballarat Series Kurucaruc North Results
13 October Bendigo Series Fiddlers Green Results
3 November Ballarat Series TBA Results